Tisztelt Látogató!
Szeretettel és tisztelettel köszöntöm Önt Márkó honlapján.
Településünk Veszprémtől nyugatra a 8-as főút és Budapest-Szombathely vasútvonal között terül el.
A település első írásos említése a XIII. századból való. Területén ekkor még több kisebb falu volt: Bere, Mesteri, Endréd (Andráspüspöki) és Szentmárk helységek, melyek a török időkben elpusztultak.
A márkói plébánia elnéptelenedett területére Padányi Biró Márton veszprémi káptalan, mint földesúr a Habsburg birodalom területéről származó telepeseket hívott.
Azt a pusztát, ahová a falut építették a telepítés kezdeteitől fogva Márkónak hívták (a név a régi Szentmárkról, illetve Szent Márk kápolnától származik).
A beletelepülők hamarosan hozzáláttak a faluépítéshez. Kemény munkájuk eredményeként 1747-ben már önálló falu állt a szentmárki romokon. A letelepedő német családok a nekik juttatott kevés szántóföldet tovább gyarapíthatták erdőirtással.
A hosszú évek folyamán jellegzetes egyutcás falu alakult ki. A község lakosainak száma az 50-es évek végén 600-700 fő volt.
A 60-70-es években fejlődésnek indult a falu. Új építkezési területek kerültek kialakításra, és elkezdődött az építkezés, mely azóta is folyamatos . Jelenleg 1203 fő a falu lakossága.
A 60-70-es években fejlődésnek indult a falu. Új építkezési területek kerültek kialakításra, és elkezdődött az építkezés, mely azóta is folyamatos . Jelenleg 1203 fő a falu lakossága.
A szép természeti környezetben fekvő Márkó rendkívüli kiránduló terület, jól megközelíthető gépkocsival, autóbusszal és vonattal. Több turista útvonal kiinduló pontja, pl. Bakonyba, Miklós Pál-hegyre az európai hírű védett tiszafáshoz, Csatár-hegyi kilátóhoz.
Amit érdemes megnézni
A Petőfi utcában több régi építésű ház található.
1754-ban épített katolikus templom a restaurált barokk főoltárral. A régi falu határában található az 1893-ban épített 14 stációs kálvária, a
dombtetőn álló kápolnával. Kálváriánk felújítását az oktatási minisztérium támogatta, a stációk kerámia alapú zománc képeit Enyingi Mihály
márkói keramikus késztette 2009-ben.
Rendszeres rendezvényeink
A templom búcsúja április 25-ét követő vasárnap.
Falunap június első teljes hétvégéje.
Nemzetiségi nap szeptember második hétvégéje.
Amennyiben részletesebb információkra kíváncsi, látogassa végig honlapunkat és remélem, hamarosan találkozunk Márkón.
polgármester